Odolnost domácností

NARUŠENÍ DODÁVEK ENERGIÍ
Je vaše domácnost připravena?

Osvětlení

Přestože je osvětlení oblastí, kterou začne při narušení dodávek elektrické energie řešit většina lidí jako první, ve skutečnosti jde o problém nejsnáze řešitelný. Vhodná je jakákoli svítilna s co nejmenší spotřebou energie, tedy s technologií LED. Nejlépe, pokud umožňuje přepnout i do režimu rozptýleného světla. Rozhodně však nezapomeňte na dostatečnou zásobu náhradních baterií, případně můžete pořídit svítilnu s ručním dobíjením. Vhodnou možností pro orientační osvětlení je solární svítilna, kterou dáte vždy přes den dobít do okna.

Použití svíček představuje kvůli riziku požáru krajní možnost – pokud už je musíte použít, vždy je postavte na nehořlavý povrch a nikdy je nenechávejte bez dozoru.

Voda

Pro případ přerušení dodávek pitné vody je vhodné mít stále k dispozici na tmavém a chladném místě alespoň jedno balení pitné vody, kterou průběžně obměňujete. Myslete na to, že k narušení dodávek vody dojde postupně i při narušení dodávek elektrické energie. Pro tyto případy mějte k dispozici kanystry nebo jiné nádoby, které můžete rychle naplnit.

Strava

Vhodné jsou potraviny, které mají dlouhou trvanlivost a zároveň rychlou přípravu. Ideální je mít dostatečnou zásobu dehydrovaných výrobků a konzervovaných potravin. Zamyslete se také nad tím, jak byste stravu v krizi připravovali – využít můžete například kempingové vařiče, případně vařiče na pevný líh (pozor na dostatečné větrání). Vhodné je používat jednorázové nádobí, které po použití jednoduše vyhodíte.

Topení

Zatímco u rodinných domů je vytápění obvykle snadno řešitelné pomocí záložních zdrojů ke kotlům nebo kamen (krbů) na pevná paliva, mnohem horší situace je v bytových domech. Důležité je mít možnost využít alespoň dva druhy energie – pokud tedy používáte k vytápění plynový kotel, mějte v záloze také elektrický přímotop. V případě, že se rozhodnete pro plynová (PB) kamna, která nejsou závislá na dálkových dodávkách energie, vždy dbejte na ochranu před nebezpečným oxidem uhelnatým.

Zdraví a hygiena

Pokud s sebou krizová situace přinese přerušení dodávek pitné vody, budete pociťovat problém také v oblasti hygieny. Je proto vhodné mít zásobu vlhčených ubrousků, dezinfekci na ruce a dostatek pytlů na odpadky, které můžete spolu s kbelíkem použít také jako nouzovou toaletu a předejít tak ucpání odpadů.

Pokud váš zdravotní stav vyžaduje pravidelné užívání léků, vždy mějte jejich zásobu alespoň na jeden týden. V krizové situaci může být obtížné obstarání dalších léků.

Komunikace

V dnešní moderní době jsme plně závislí na elektrické energii. Každá domácnost by proto měla mít vyřešený způsob, jak nouzově zajistit provoz některých zařízení:

Mobilní telefon – Nejjednodušším způsobem, jak zajistit dobíjení mobilního telefonu, je powerbanka, kterou budete průběžně udržovat v plně nabitém stavu. Doporučujeme volit typ s dostatečnou kapacitou (alespoň 20 000 mAh) a pokusit se snížit spotřebu mobilního telefonu tím, že snížíte jas displeje a vypnete nepotřebné funkce. Alternativně lze dobíjet mobilní telefon pomocí solární nabíječky nebo autonabíječkou ve vozidle.

Zdroj informací – Vzhledem k tomu, že televizní přijímač a internetové síťové prvky jsou závislé na elektrickém napájení, může představovat rozhlasový přijímač jediný způsob, jak získávat aktuální informace. Vždy proto mějte k dispozici přenosné rádio s dostatečnou zásobou náhradních baterií.

Obecné rady

V případě krizových situací lze předpokládat nárůst dalších, jimi vyvolaných událostí. Pamatujte proto, že tísňové linky slouží pro přivolání pomoci. Nikoli pro zjišťování informací o aktuální situaci.

Nejlépe situaci spojenou s narušením dodávek energií zvládnete tak, že se přesunete do nepostižené oblasti (například k příbuzným) nebo alespoň do budovy, která je více soběstačná – tou může být například chata s kamny a vlastní studnou.

Narušení dodávek elektrické energie s sebou přinese také nefunkčnost bankomatů a podstatné omezení provozu obchodů. Mějte proto k dispozici základní hotovost, nejlépe v menších bankovkách a mincích.