O projektu

Proč vznikly „Rady v nouzi“?

Na internetu je mnoho stránek, na nichž se můžete dozvědět, jak se chovat v nejrůznějších krizových situacích. Od webu Ministerstva vnitra, Hasičského záchranného sboru, přes stránky jednotlivých městských a krajských úřadů, až po nejrůznější sbory dobrovolných hasičů.
Na většině z nich jsou ale tyto rady pouze jednou z mnoha součástí stránek, obvykle bez možnosti čtenářské reakce, tedy komentářů, nebo diskuse. Existují sice speciální portály, jako například „pozary.cz“, „zachrannasluzba.cz“ a další, kde je možné o této problematice diskutovat, ale ty jsou určeny spíše odborné veřejnosti.
Naproti tomu „Rady v nouzi“ mají být a pevně věřím, že budou zaměřeny především na běžné obyvatele, kterým není lhostejný vlastní život a chtějí být připraveni na nejrůznější situace, které je mohou potkat. To samozřejmě neznamená, že zde nejsou vítáni odborníci na danou problematiku, právě naopak. Budeme rádi za vaše tipy a nápady na zlepšení.

Protože chápeme, že ne každý žije v on-line světě, jsou součástí projektu také „neinternetové“ aktivity. Náš oranžový preventivní stan můžete vídat na nejrůznějších akcích v okolí Pardubic a Chrudimi. Přijít můžete také na besedy, které několikrát do roka pořádáme.

Kdo za portálem stojí?

„Rady v nouzi“ založil a provozuje spolek Rescueinfo. Hlavním úkolem spolku v době jeho vzniku bylo zajišťování radiového spojení při mimořádných událostech a to především mezi krizovým štábem ORP Pardubice a prostorem, v němž došlo k mimořádné události (evakuační prostor, místo nouzového ubytování, hlásný profil).
Postupem času jsme se stále více setkávali s tím, že naprostá většina obyvatel neví, jak reagovat v případě ohrožení, ať už jde o povodně, únik nebezpečné látky nebo dopravní nehodu. Vznikl proto projekt Rady v nouzi a v současné době tvoří vzdělávací a preventivní činnost v oblasti ochrany obyvatel hlavní činnost spolku.

Při své činnosti dlouhodobě spolupracujeme s Oddělením krizového řízení Magistrátu města Pardubic a Oddělením ochrany obyvatelstva Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje. V roce 2016 jsme podepsali dohodu o osobní a věcné pomoci s Hasičským záchranným sborem Pardubického kraje a spolek se tak může přímo podílet na pomoci při mimořádných událostech se zaměřením na opatření ochrany obyvatelstva.

Pro své názory, náměty a připomínky můžete využít některý z následujících kontaktů:

Rescueinfo z. s.
Havlíčkova 285
538 25 Nasavrky

Michal Bareš, ředitel spolku
Tel.: 603 981 272
info@rescueinfo.org