Příprava domácnosti

Česká republika má velmi propracovaný Integrovaný záchranný systém a ve většině případů i rychle dostupnou pomoc. I přesto mohou nastat situace (povodně, tornádo a další), kdy si musí každý z nás zpočátku poradit sám. Záleží na rozsahu mimořádné události, někdy jde o „pouhé“ hodiny, jindy to může být i několik dní. Za určitý kompromis a zdravou připravenost lze považovat dobu 3 dní, tedy 72 hodin. Po tuto dobu by měla být každá domácnost schopna fungovat v určitém omezeném režimu a bez nutnosti pomoci zvenčí.

Voda

Minimálním základem jsou alespoň 2 až 3 litry pitné vody na osobu a den. V případě, že pravidelně používáte balenou vodu v PET lahvích, může být vhodnou volbou pořízení několika balení této vody a její průběžné obměňování. Alternativou jsou potravinářské plastové kanystry v nichž pravidelně obměňujete kohoutkovou vodu. Tyto kanystry zároveň můžete využít při narušení dodávky pitné vody, kdy budou v okolí rozmístěny cisterny s pitnou vodou. Vzhledem k manipulaci je výhodnější, pokud zvolíte více kanystrů o menším objemu.

Vodu skladujte na suchém a temném místě. Pokud skladujete vodu delší dobu, je vhodné ji před použitím převařit.

Potraviny

Je zbytečné skladovat velké množství potravin, které běžně nespotřebujete. Lepším řešením je zásoba toho, co běžně používáte. Vhodné jsou potraviny, které nevyžadují dlouhou tepelnou úpravu a současně je není nutné skladovat v chladničce nebo mrazničce.

Speciální přístup je nutný v případě, že má někdo ze členů rodiny potravinovou alergii nebo vyžaduje odlišný režim stravování. V takovém případ je vhodné mít zásobu těchto potravin alespoň na dobu jednoho týdne. Nezapomeňte také na zásobu krmiva pro domácí zvířata.

Příklady vhodných potravin:

  • Potraviny nenáročné na skladování – cereálie, těstoviny, rýže, kuskus, sůl
  • Konzervy – zelenina, maso, hotová jídla
  • Energie – džem, čokoláda, med, proteinové tyčinky, sušené ovoce
  • Nápoje – káva, čaj, instantní horká čokoláda, džus, mléko

Zamyslete se nad tím, jak můžete připravovat teplou stravu v případě krize. Například pokud máte pouze plynový sporák, může se vyplatit pořízení malé elektrické plotýnky nebo turistického vařiče na plynové kartuše.

Zdravotnické prostředky

Zatímco potraviny a vodu seženete téměř vždy, se zdravotnickým vybavením to může být horší. Pokud váš zdravotní stav vyžaduje užívání léků na předpis, vždy jich mějte zásobu alespoň na jeden týden. Vhodné mohou být také náhradní brýle a případně baterie do kompenzačních pomůcek (naslouchátka). Samozřejmostí by měla být dobře vybavená běžná domácí lékárnička a obvazový materiál.

Vytápění

Výhodu mají ti, kdo bydlí v rodinném domě a mají možnost lokálního vytápění na pevná paliva. Myslete však na to, že i plynové kotle a kotle na pevná paliva jsou mnohdy závislé na dodávkách elektrické energie. V případě bytových domů s centrálním vytápěním je situace ještě složitější. Při výpadku plynu nebo dálkového vytápění může pomoci malý elektrický přímotop.

Varujeme před používáním různých plynových topidel na propan-butan, která vyžadují důkladné větrání a jejich používání může být nebezpečné.

Přesuňte se do jedné místnosti, kde je snazší udržet tepelný komfort. Vhodná je menší místnost, která nemá příliš oken a jiných skleněných ploch. Kromě teplého oblečení a přikrývek pomůže i zakrytí velkých chladných ploch – například deka přes okno nebo koberec na podlaze. V extrémních případech lze uvnitř místnosti postavit improvizovaný stan ze stolu a přikrývek.

Pokud se rozhodnete krátkodobě zahřívat od zapálených svíček, odstraňte z okolí hořlavé předměty a přineste hasicí přístroj.

Peníze

Může být užitečné, když budete mít v rodině více platebních karet od různých institucí. Vždy ale mějte v zásobě hotovost alespoň na jeden týden – nejlépe v kombinaci mincí a bankovek různých hodnot.

Hygiena

V případě přerušení dodávek vody je zajištění vody na pití a vaření poměrně snadné. Vždy ale myslete i na to, že voda je potřebná pro zajištění hygieny. Vyplatí se proto mít zásobu dezinfekčních prostředků na ruce a vlhčených ubrousků.

Problém bývá také s použitím toalety při nefunkčnosti kanalizace (například při povodních). Pro tyto případy je vhodné mít zásobu silnějších igelitových pytlů, které vždy vložíte do WC. Přenosnou toaletu lze obdobně vytvořit i z igelitového pytle vloženého do kbelíku.

Elektronika

Informace jsou v případě krize zásadní a ne vždy se během nich můžete spolehnout na funkčnost internetového připojení nebo mobilních dat. Vhodným řešením je kapesní rádio s bateriovým napájením. FM rádio bývá i součástí mnoha mobilních telefonů. Pozor však na to, že obvykle je pro jeho provoz vyžadováno připojení drátových sluchátek.

Další nezbytnou součástí připravené domácnosti je bateriová svítilna s dlouhou dobou provozu (LED) a to raději více kusů. Je výhodné, když alespoň jedna z těchto svítilen disponuje funkcí rozptýleného prostorového světla (lze nahradit solárním zahradním světlem).

Důležitá je také komunikace uvnitř nějaké sociální skupiny, například rodiny, nebo možnost přivolání pomoci. Mějte proto promyšlen náhradní způsob dobíjení mobilního telefonu. Velmi vhodná je powerbanka s vyšší kapacitou a přenosný (cestovní) solární panel. V nouzi lze mobilní telefon dobít i ve vašem automobilu, případně celou autobaterii přenést domů a využít ji pro nabíjení dalších spotřebičů. V některých případech (výpadek mobilní sítě) oceníte, když budete mít doma uschovanou neaktivovanou SIM kartu jiného operátora, než běžně používáte.

Vzhledem k riziku poruchy doporučujeme mít jednotlivá zařízení (powerbanku, svítilnu, rádio) samostatně a nespoléhat na multifunkční zařízení vše v jednom. Rozhodně je ale vhodné, aby všechna tato zařízení měla stejný druh napájení (typ baterií) nebo umožňovala dobíjení přes USB.

Další vybavení

  • Čelovka
  • Zapalovač a náhradní náplň
  • Izolační páska (izolepa nebo ducktape)