Provozovatel


Rescueinfo z. s.
Arnošta z Pardubic 2610 Pardubice
Tel: 603 981 272
IČ: 269 91 764
www.rescueinfo.org info@rescueinfo.org

Potřebujeme sirény?

Tip pro vaši bezpečnost: univerzální výkonné powerbanky nejen pro případ BLACKOUTu.

Minulou středu se naší republikou, tak jako každou první středu v měsíci, rozezněly sirény. Chvíli po té se na zpravodajském serveru iDnes objevil článek zpochybňující jejich význam a pod článkem se rozpoutala živá diskuse.

Chápu čtenáře, kterého zkoušky sirén ruší, kdy? dospává po noční směně. Stejně tak lze pochopit matku, které sirény vzbudily dítě. Některé názory mě ale překvapily a pokusím se je zde v bodech vyvrátit.

Zkoušky sirén lidi straší a způsobují paniku.
V minulosti se prováděly zkoušky nepravidelně a existovalo mnoho různých signálů: zátopová vlna, chemická havárie, radiační poplach a další.
Po zaznění některého ze signálů tak byl dost široký výběr, co se děje. Je to nějaká zkouška? Stalo  se něco? Pokud ano, tak co znamená zrovna tenhle signál?
Dnes máme naproti tomu zkoušky v přesně stanovenou dobu, tedy každé poledne, první středu v měsíci. Po několika letech už tuto skutečnost ví, nebo přesněji by měl vědět, každý obyvatel. Pracuji jako lektor a v průběhu několika posledních zkoušek sirén jsem byl téměř vždy s účastníky na učebně a nevím o nikom, koho by siréna vyděsila, nebo alespoň znejistěla.

Lidé si časem zvyknou a na skutečnou výstrahu nebudou reagovat.
Další poměrně častý argument odpůrců zkoušek, který většinou vychází z toho, že nikdy neslyšeli o existenci signálu „Všeobecná výstraha“ a domnívají se, že v případě nebezpečí budou varováni tím samým signálem, který slýchávají každý měsíc.
Ve skutečnosti bývá při varování použit kolísavý tón a většina lidí si podvědomě uvědomí, že slyší něco jiného, než běžně slýchá při zkouškách. To je donutí zbystřit pozornost.

Zkouška trvá příliš dlouho, stačilo by 5 sekund.
Pět sekund je příliš krátká doba na to, aby se dalo zjistit, jestli je siréna funkční.
V současnosti je navíc ještě většina sirén rotačních, tedy s pohyblivou součástí a pravidelné uvedení do činnosti je nutností.

Verbální informace by měla zaznít před sirénou, ne až po ní.
V případě skutečné výstrahy zazní informace také až po odeznění výstražného signálu. Sice by bylo možné i opačné pořadí, ale nejdůležitější je varovat, pak až předat doplňující informaci. Ve většině měst projíždí vozidla hlásící různé slevy a reklamy, takže samotnému hlášení nikdo nevěnuje pozornost. Pokud ho předem neupozorní sirény.

Doplňující informace elektronických sirén nejsou uvnitř budov srozumitelné, pokud by se něco stalo, stejně nebudu vědět, o co se jedná.
Ano, to také není nutné. Tyto informace slouží pro lidi, kteří jsou venku. Uvnitř budov jsou k dispozici televizní a rozhlasové přijímače, kde budou odvysílány doplňující informace a stačí, když je slyšet samotný výstražný signál, který nás upozorní, že se něco děje.

Celé varování pomocí sirén je přežitek z minulých dob, existují modernější způsoby varování.
Sirény tu jsou již celá desetiletí, ale stále představují prakticky nejefektivnější způsob varování obyvatel. Samozřejmě lze použít varování například formou SMS na mobilní telefon, ale znamenalo by to, přenést obrovské množství zpráv během okamžiku. Ještě podstatnější ale je, že ne všichni mají stále zapnutý telefon a varování je přitom potřeba zajistit velmi rychle a pro všechny.
Znamenalo by to navíc další zatížení komunikačních sítí, které jsou při mimořádné události většího rozsahu už tak dost zatížené.

Dříve existoval pro každý typ nebezpečí jiný signál a bylo tak hned jasné, jak se zachovat.
Takové řešení mělo jistě své výhody, ale je otázka, kolik lidí dokázalo jednotlivé signály rozlišit, když spousta z nás nezná ani čísla tísňového volání.

Sirény jsou pro mě zbytečné, stejně nevím co dělat, pokud zazní výstraha.
Tenhle argument jsem schválně nechal jako poslední. Člověk, který má tento názor zároveň většinou sirény považuje za obtěžující a jejich zkoušky by okamžitě zrušil. Na takový argument asi ani nelze odpovědět tak, jako u těch předchozích. V době internetu a médií pouze vypovídá o člověku, který nedbá na vlastní bezpečí a není ochoten obětovat trochu času na nalezení potřebných informací. Smutné je, když takový člověk působí například jako pedagog ve škole…

Reklama
Nejlevnější povinné ručení

Share

Přidat komentář

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

Nechte následující pole tak, jak jsou, prosím: